Broj šasije vozila odnosno VIN broj kod automobila ima identičnu ulogu kao i JMBG (jedinstven matični broj građana) kod ljudi samo što sadrži niz od 17 brojeva i slova bez razmaka. Pročitajte u serijalu pred Vama sve o VIN broju što je potrebno znati.
VIN predstavlja skraćenicu za Vehicle Identification Number (identifikaciona oznaka vozila). Ovaj broj vozilu prilikom proizvodnje dodeljuje proizvođač ali se u svakoj zemlji primenjuju drugačiji standardi. Ono što je svima zajedničko jeste da se sastoji od 17 znakova.
U našim propisima se kaže da je broj šasije: “Identifikaciona oznaka vozila (ID oznaka vozila – VIN) jedinstven i nedvosmislen alfanumerički kod koji proizvođač dodeljuje vozilu kako bi osigurao odgovarajuću identifikaciju vozila i koji mogu da čine arapske cifre od 0-9 i sva velika slova engleskog alfabeta osim I, O i Q.“
VIN broj čine tri celine:
WMI – prva tri znaka koja identifikuju univerzalni simbol proizvođača automobila. Dodeljivanje ovih znakova je u skladu sa sporazumom sa ISO organizacijom za standardizaciju ili njenim nacionalnim predstavnikom.
VDS – sastoji se od šest znakova gde prvih pet znakova predstavljaju atributi tipa vozila dok je šesti znak kontrolni broj.
VIS – predstavlja serijski broj automobila. Sastoji se od osam znakova i sadrži sledeće podatke: godinu proizvodnje automobila, mesto sklapanja i sam serijski broj.
U našem sledećem članku pročitajte gde se nalazi VIN broj i zašto je dobro znati svoj VIN broj automobila.
Izvor: automoli.com