Danas su skoro sve gume koje vidimo na automobilima crne boje. Nekada su bile bele, a zašto su promenile boju – pročitajte u nastavku teksta.
Jedan od glavnih sastojaka pneumatika je beli mlečni lateks. Prvi pneumatici za automobile, bicikle i motocikle su bili beli ali je vremenom došlo do promene.
Danas je potrebno oko 200 sastojaka za proizvodnju pneumatika. Ključan sastojak je rafinirana čađ koja je nusprodukt nepotpunog sagorevanja uglja i nafte. Dodavanje čađi, poliestera, metala i drugih sintetičkih gumenih smeša prirodnom lateksu, omogućava da pneumatici imaju bolje performanse i da duže traju.
Čađ je u stvari sastojak koji najviše doprinosi da pneumatik bude crn. Čađ je takođe bitna i za druge stvari:
- povećava kilometražu i izdržljivosti pneumatika
- služi kao zaštita pneumatika od suve truleži
- utiče na bolju upravljivost, stabilnost i kočenje
- smanjuje potrošnju goriva
- efikasno odvodi toplotu od jezgra i gaznog sloja pneumatika što povećava dužinu trajanja
- otpušta statički elektricitet koji može da ošteti elektronske uređaje vozila
- omogućava lakše održavanje pneumatika
Beli pneumatici jednostavno nisu postali popularni kao ni eksperimenti sa drugim bojama. Pokušalo se sa narandžastim, plavim, žutim i zelenim pneumaticima ali ih ljudi nisu kupovali iako su imali iste performanse kao crni.
I danas se koriste beli pneumatici ali mahom za oldtajmere. Kada se vrši restauracija starih vozila na njih se stavljaju beli pneumatici da bi se osigurala autentičnost i duh prošlog vremena ali veća primena bele boje odavno nije aktuelna.