Flex fuel (ili flexible fuel) vozila su automobili čiji motori mogu koristiti različite vrste goriva, bilo u čistom obliku ili u kombinaciji. Najčešće su to kombinacije benzina i etanola (obično E85 što označava 85% etanola i 15% benzina).
Ključna tehnologija kod flex fuel vozila je ECU (Engine Control Unit). Ovaj pametni računar analizira smešu goriva, prilagođava rad motora i osigurava optimalne performanse i potrošnju.
Prednosti flex fuel vozila
Etanol je obnovljiv izvor energije jer se pravi od biomase poput kukuruza, šećerne trske ili drugih biljaka. Kada sagoreva, oslobađa manje ugljen-dioksida nego benzin što smanjuje ukupan ugljenični otisak vozila.
Širenje upotrebe etanola doprinosi manjoj potražnji za naftom što doprinosi u stabilizaciji globalnih energetskih resursa.
Nedostaci flex fuel vozila
Iako popularan u zemljama poput Brazila i SAD-a, etanol nije toliko lako dostupan u svim državama što značajno ograničava mogućnosti korišćenja flex fuel tehnologije. Automobili na E85 gorivo mogu imati veću potrošnju po pređenom kilometru jer etanol ima manju energetsku vrednost od goriva.
Flex fuel tehnologija je definitivno korak napred ka održivoj automobilskoj industriji ali nije jedino rešenje. Uz uspon električnih vozila i vodonične tehnologije, flex fuel automobili se više pozicioniraju kao prelazna opcija, svojevrstan most između fosilnih goriva i potpuno obnovljivih izvora energije. Ipak, tamo gde su dostupni oni pružaju korisnicima mogućnost izbora i doprinose smanjenju emisija štetnih gasova.
Da li će flex fuel vozila zaživeti i kod nas veliko je pitanje ali je dobro znati da postoje i druge opcije kao alternativa standardnim motorima na benzin i dizel. Dok se u potpunosti ne razviju motori na vodonik koji ne zagađuju životnu okolinu, flex fuel vozila deluju kao odlično srednjeročno rešenje.